Nie każdy interes pracodawcy może zabezpieczyć kara umowna
Orzecznictwo wyklucza możliwość zastrzeżenia kary umownej na wypadek wyrządzenia pracodawcy szkody w trakcie trwania stosunku pracy. Wolno ją natomiast przewidzieć w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu zatrudnienia.
Kodeks pracy przewiduje liczne regulacje ochronne zatrudnionych i przyznaje im określone przywileje. Stąd wielokrotnie określany jest prawem pracownika. Swoboda w nawiązywaniu stosunków pracy, możliwość rozwiązania umowy o pracę z dowolnej przyczyny, a także ograniczona odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku ze świadczeniem pracy stawiają pracownika w pozycji dużo korzystniejszej względem pracodawcy. Zrozumiałe jest więc poszukiwanie przez pracodawców dodatkowych sposobów na zabezpieczenie swoich interesów w relacji z zatrudnionymi.
Coraz częściej pojawia się pytanie, czy w umowie łączącej pracodawcę z pracownikiem dopuszcza się wprowadzenie instrumentu, uregulowanego w przepisach prawa cywilnego, jakim jest kara umowna. Pozwala ona na dochodzenie od zobowiązanego kwoty pieniężnej w określonej z góry wysokości, bez względu na wysokość szkody powstałej na skutek niewykonanego lub nienależycie wykonanego zobowiązania niepieniężnego. Możliwość zastrzeżenia przez pracodawcę kary umownej w umowie z pracownikiem wymaga jednak szerszej analizy.
Zakaz na wypadek szkody...
Odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone w toku wykonywania przez niego obowiązków zawodowych w ramach umowy o pracę została uregulowana w przepisach kodeksu pracy. Ograniczono ją do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta